Wpływ zapachów na człowieka

Czym świat pojmować, szkiełkiem czy okiem?

Naszym zdaniem nosem!

Człowiek pojmuje świat wszystkimi zmysłami. Niemowlak próbuje wszystkiego dotknąć, posmakować; tak się uczy. Później wykorzystujemy zmysł wzroku do obserwacji otoczenia. Nie zwracamy uwagi na zmysł słuchu nie zdając sobie sprawy, jak smutnym i strasznym miejscem byłby świat gdyby zapanowała w nim całkowita cisza. Jaki wpływ na pojmowanie świata zajmuje zmysł węchu?Często pomijany, zmysł węchu dostarcza wielu cennych informacji o otoczeniu; w większości podświadomych. Zapach ma wręcz magiczne właściwości. Pozwala przekroczyć granice czasu i przestrzeni. Zapach domowego chleba przenosi nas do domu rodzinnego, aromat cynamonu i pomarańczy rozgrzewa nasze wnętrze, przypomina nam o radosnym czasie śnieżnych świąt.

Unikalne właściwości zmysłu węchu, przenoszące w sposób nieświadomy szereg informacji jest obecnie szeroko wykorzystywany w marketingu. Aby sprzedać dom rozpylany jest w nim zapach waniliowy, kojarzony z wypiekami. W ten sposób pośrednik próbuje wzbudzić w potencjalnym kupującym  pozytywne skojarzenia z czasami dzieciństwa zwiększając tym samym szansę na owocną transakcję.

Dlaczego zatem nie wykorzystać zapachów do świadomej modyfikacji naszych zachowań i emocji? Skomponujmy perfumy na bazie wybranych zapachów. W ten sposób zaprogramujemy siebie samych zgodnie z ustalonym celem.

Poniżej przedstawiono wpływ poszczególnych zapachów na człowieka. Wykorzystaj poniższe informacje przy opracowywaniu własnych perfum by z ich pomocą osiągnąć zamierzony cel.

Zapach Działanie
Bazylia Antydepresyjny
Geranium Antydepresyjny
Hyzop Uspokajający
Jałowiec Pobudzający, usuwający stres
Jaśmin Pobudzający, antydepresyjny
Jaśmin Antydepresyjny
Lawenda Uspokajający,  przynoszący wyciszenie
Mięta Zwiększający czujność
Neroli Uspokajający
Rozmaryn Odprężający
Róża Uspokajający
Rumianek Antydepresyjny
Sosna Pobudzający
Szałwia Antydepresyjny
Wanilia Zmniejszający poddenerwowanie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *